Kategorie: Novinky, Technika

Drift school

LEKCIA 0: Začnime na začiatku

DriftSchool

Väčšina ľudí rozhodnutá pre RC drift začína so základnou alebo stredne pokročilou zostavou cestovného automobilového podvozku. Skutočne nepotrebujete TOP-uroveň vybavenia, keď sa chcete začať učiť Driftovať. Ak už máte skúsenosť s jazdou s RC autom preskočte tento odstavec, inak čítajte ďalej.
Než sa posúsite o driftovanie, treba si uvedomiť, že je to RC, pozorovací uhol je iný (nie ste v aute!). Je treba zvyknúť si na kontrolu kolies spúštou i rýchlosť hobby RC automobilou je odlišná od toho, čo dostať v hračkárstve. drift_lekcia_0Ako prvé čo sa musíte naučiť o RC je riadiť ho a nie driftovať s ním. Začnite so sériovým motorom a sériovými pneumatikami. Ak začínate s ne-drifterským podvozom pravdepodobne nemáte driftovacie kolesá, čo však nevadí, pretože - nemožete vedieť driftovať ak neviete šoférovať. Musíte získať cit pre auto. Musíte postrehnúť ako reaguje auto na Vami vysielané signály t.j. získať cit pre rýchlosť, prejazd zákrutou, resp. či zvládnete jazdiť bez búrania.
Postavte si kužeľ a začnite jazdiž okolo neho. Ak zvládnete jazdiť rovnakú stopu okolo kužele, potom budete pripravený  učiť sa ako šmýkať/driftovať. RC drift pneumatiky sú navrhnuté tak, aby stratili trakciu.
Skúste to: jazdite niekoľko kôl okolo kužele na sériových pneumatikách a potom prezujte driftovacie pneumatiky a pokúste sa opäť jazdiť rovnakým smerom. Všimnete si, že je trakcia drasticky odlišná a pravdepodobne Vás častejšie zvrtne "do hodín". Taktiež si všimnite, že zrýchlenie pri štarte má meškanie, a že brzdná dráha je oveľa dlhšia. Tento nedostatok trakcie skutočne pomáha posúnuť auto zo šmyku do driftu na dlhšiu dobu, ak viete správne použitie plynu a riadenia.

LEKCIA 1: Nielen pre policajtov

drift_lekcia_1

"Kobliha" je najjednoduchšie, ale náročné cvičenie pri učení sa driftovať. V podstate máte jeden kužeľ v centre cvičiska a vašou úlohou je jazdiť okolo kužeľa dôsledne. Znie to jednoducho, však? Nie je, ak používate driftovacie pneumatiky. Prvá vec, ktorú si zapamätajte, že vašou zbraňou je plyn=spúšť a riadenie=volant. Ak dáte veľa plynu v kombinácii s riadením auto má tendenciu dostáť sa do hodín, následným zmenšením plynu v kombinácii s opačným riadením sa auto čiastočne stabilizuje. Ovládanie takéhoto prúdu kombinácii  je súčasťou driftovatovania.
Začnite jazdiť s podvozkom asi 2 metre od kužeľa tak, aby bol kužeľ po boku auta. Dajte auto do pohybu a pokuste sa krúžiť okolo kužeľa bez šmyku. Jazdite niekoľko kôl po veľkej kružnici, potom niekoľko kôl po menšej kružnici, ďalších niekoľko kôl po ešte menšej kružnici, ... až sa môžete pokúsiť jazdiť v tesne blízkoisti kužele. Zistíte, že v zadnej časti vozidla dostávate plávanie a budete musieť robiť proti-riadenie, aby ste auto udržovali v jazde po okružnici a neurobili 180°-ovú otočku.
Buďte trpezliví a experimentujte s rôznymi úrovňami plynu a skúste jazdiť  po väčšom oblúku okolo kužeľa. Nesnažte sa robiť otočky hneď vedľa kužeľa - nebudete mať ešte asi na to. Pre túto chvíľu len trénovať driftovanie vo veľkých kruhoch okolo kužeľa. Keď už dostanete zručnosť môžete urobiť niekoľko po sebe idúcich "koblíh" okolo kužeľa. Verte alebo nie, ale aj ostrieľaných RC drifteri majú problémy s "koblihou". Trénujte takto pred tým než prejdete k ďalšiemu kroku.

LEKCIA 2: Rovnako ako korčuľovanie
drift_lekcia_2

Takže ak ste zvládli "koblihu" máte už slušný cit pre ovládanie pohybu vášho RC auta. S nadobudnutou skúsenosťou je čas naučiť sa, ako ovládať driftovanie so zmenou smeru. Toto sa naučíte na dráhe pri jazde profilu "8". Vezmite dva kužele a uložte ich v priestor asi 3 metre od seba. Takto vznikne potom jedna "kobliha" v smere hodinových ručičiek a druhá v smere opačnom - pričom budete opisovať dráhu čísla "8".
Inak povedané: začnite driftovou jazdou niekoľko kôl okolo jedného kužeľa a potom plynulo bez zastavenia okolo druhého kužeľa v opačnom smere. Táto metóda otestuje vašu schopnosť driftovania tak v ľavo- ako i v pravo- točivom smere, pričom vás naučí udržať kontrolu nad vozidlom pri zmene smeru driftovania. Vyžaduje si to väčšiu koncentráciu vášho prsta na spúšti plynu. Pri prechode od jedného kužeľa k druhému budete musieť ubrať plyn kvôli zmene smeru a samozrejme natočiť kolesa do nového smeru. Ak sa dostatočne zlepšíte vo veľkej "8-čke", potom si môžete prekladať kužele bližšie a bližšie  k sebe. Každý posun kužeľa, bude vyžadovať inú veľkosť a citlivosť plynu.

LEKCIA 3: J-zákruta
drift_lekcia_3

Teraz, keď ste prešli "koblihu" a "osmičku", je načase naučiť sa driftovať pri vysokej rýchlosti. "J"-zákruta má spoločnú driftovaciu techniku, ktorá však ale vyžaduje, aby vaše auto nabralo rýchlosť na rovine, potom ho vyklopíte na bok do driftu po rovnomernom oblúku až za roh.
Rozostavte kužele do tvaru písmena "J" s rovinou dlhou asi 10 metrov a polomerom oblúka približne 3 metre. Zaujmite pozíciu na vrchole písme na "J" pridajte plyn na nabratie väčšej rýchlosti pre vjazd do zákruty. Keď sa dostanete do zákruty natočte prudko kolesá v smere zákruty, aby došlo k vyšmyknutiu zadnej časti podvozku a  následne sa pokuste prednými kolesami naďalej opisovať dráhu zákruty a plynom udržiavať drift a kontrolu po zakrivenej časti "J-éčka".
Toto cvičenie vám pomôže naučiť sa správne načasovanie vjazdu do zákruty. V závislosti na tom, ako rýchlo sa približujete k zákrute uvidíte, že čím rýchlejšie idete, tým skôr budete musieť spraviť proti-záber riadenia na udržanie driftu bez toho, aby Vás neroztočilo. V praxi nezabudajte trénovať J-drift do oboch smerov. Čím lepšiu zručnosť dostanete pri tomto teste, tým viac kontroly získate pri ešte vyšších rýchlostiach - čo je pri Drifte naozaj super.

LEKCIA 4: Veľké koleso
drift_lekcia_4

"Veľké koleso" je ako "kobliha" - len naozaj, ale naozaj veľká; skúste 4-6 m v priemere! Prečo tak veľké? No je to práve preto, lebo sa treba naučiť ako si udržať drift pri zachovaní rýchlosti a hybnosti.
Na začiatok si z kužeľov alebo puklíc zhotovte kružnicu o priemere 4-6 metrov. Začnite autom vedľa kužeľa a jazdite okolo kruhu. Ak sa budete cítiť pripravený pridajte väčší plyn, aby sa zadok auta išiel do šmyku a pritom sa snažte udržať vhodný uhol driftu počas celého kola. Bude to ťažké v porovnaní s malou koblihou, ale je to cesta ako sa to naučiť. Zistíte, že hlavne plyn a nie riadenie bude hlavným prostriedkom pre opisovanie veľkých kružníc. Rovnako ako pri ostatných skúškach, keď  budete napredovať skúste toisté naopak, ...veď predsa nemá zmysel, aby niekto vedel driftovať iba doľava, no nie?

LEKCIA 5: S-zákruta ("Esíčko")

drift_lekcia_5

S-zákruta je cvičenie, ktoré v podstate kombinuje "číslo-8" a "veľkého kolesa", kde je treba obzvlášť držať  driftovaciu stopu bez straty rýchlosti. Rozložte si kužele do veľkého "S" s každou krivkou o veľkosti asi 6-8 metrov na priemer. Zmyslom tohto cvičenia, je konečne sa naučiť Driftovať, udržiavať rýchlosť a meniť smer driftovania. Začiatok je podobný ako pri "J-zákrute" - akcelerujete priamočiaro potom strhnete volant, aby ste dostali auto na bok a tým do šmyku/driftu. Avšak vo veľkom "S" je treba dať väčší plyn a ustrážiť riadenia pre dlhé unášanie v drifte, a teda aby zostala aj rýchlosť a dynamika pre zmenu smeru. Figľom zmeny smeru je, že zmena sa prevádza skôr v strede "S", pretože ste na dráhe v rýchlejšom tempe, a teda aj kvôli trakcii sú reakcie zosilnené a musíte vykonávať proti-pohyb riadenia oveľa rýchlejšie.

Záver:
Päť vyššie uvedených driftových lekcií v kombinácii pokrývajú prakticky každý typ situácie, s ktorými sa stretnete pri drifte. Ak budete majster všetkých piatich situácii, budete vedieť pre správny drift, koľko plynu a riadenia použiť, aby ste autom prešli až za zákrutu pod super uhlom driftujúc pocelý čas!

Zdroj: Xtreme RC Cars Marec 2009

Komentáře rss


, drift odpovědět

bengo, ešte pre upresnenie ... napísal si :" ze vzadu mam hladke kolesa a v predu z gumy " nečuduj sa, že buchneš do kužeľa .. podľa toho čo si napísal, ak chceš jazdiť zákruty šmykom / kontrolovaným / mal by si mať všetky pneu rovnaké najlepšie ABS material - pre tvrdosť a klzavosť kolies. Ďalším dosť uľahčujúcim faktorom je použiť podvozok 4WD s určitou váhovou hmotnosťou. Ani príliš ťažký a zas ani príliš ľahký. Potom jeden z ďalších drift základov sú diff. ako predný tak aj zadný ... pri sériových automobiloch máš diff nastavený aby rozdeľoval rýchlosť/silu - poznáš to :koleso na ktoré je kladená väčšia váhová záťaž stojí a opačne sa otáča ...ako aj koleso ktoré prechádza väčším oblúkom v zákrute sa točí rýchlejšie ako vnútorne koleso s prechodom menšieho oblúku ...
preto sa pri drift technike tieto diff upravujú alebo jednoduchšie- uťahujú a poniektorý drifter si svoj predný diff celkom uzavrie alebo vymení za pevnú os ... a taktiež i zadný diff ... uvedeńé ako príklad nie je to pravidlo ... ono všetko zaleží od techniky ako jazdíš ... potom ako VerbaTom napísal je to v rukách ... takže tréning, tréning a zas len tréning
hodne zdaru 5
VerbaTom : dobrýýýýýýýý článok ... ešte by som tam doplnil smer vytáčania kolies ... inak super

, drift odpovědět

Caw da sa drift aj s obidajnimi extrem drift autami?? lebo ja ked idem kolecko tak to uplne stale toci do boka alebo hodiny 6 nechapem a okolo kuzela to nejde vobec pretoze stale don buchnem asi to bude tak ze vzadu mam hladke kolesa a v predu z gumi 6 6 6 6

icon odpověděl(a)

Skús sa viac venovať tréningu prsta na spúšti... "asi máš ťažký prst". Vyskúšaj viac "tancovať" so spúšťou napr. [P-plyn, N-neutrál, B-brzda]
- malý kužeľ: P-N-P-N-...
- veľký kruh: P-P-N-P-P-N-...


Menu

Náhodný obrázok

ch_5.jpg

Vyhľadávanie

Tu na webe

Bannery priateľov

Môj banner pre Vás
rc-tamiya.cekuj.net


Miesto pre Vaše bannery
sunlight.shira.cz
ninu.cekuj.net - Open-Source, IT a iné
http://baterky-noze.sk/
http://rcsvet.webnode.sk

vas_banner

Uživatel


Štatistika

TOPlist
free counters