Kategorie: TT-01 / TT-01D / TT-01R / TT-01E / TT-01ED / TT-01ER / TT-01M / TT-01F, Novinky

Rally

Úprava TT-01 [tété-nulajednotky] na Rally spočíva v prispôsobení cestného (asfaltového) modelu na jazdu po hlinito-kamenistom povrchu. Vyžaduje si to pár základných a doplnkových úprav.

Základné úpravy

 • Úplne najzákladnejšou úpravou je zvýšenie svetlej výšky modelu. Táto úprava u TT-01 série spočíva v odobratí materiálu z dvoch spodných plát podvozku (pod prednou a rovnako i pod zadnou nápravou) na správnom mieste a správnej veľkosti, čím sa dosiahne väčší výkyv ramien náprav. Keďže sila predpätia pružín v tlmičoch je dostatočne veľká spôsobí odtlačenie ramien náprav na nový najbližší pevný doraz, ktorým je vyrezaná hrana v pláte podvozku. Prírastok uhla výkyvu ramien náprav je určuje veľkosť zvýšenie základnej svetlej výške. Základná svetlá výška podvozku TT-01 je približne 11 mm ± 1 mm. Nová výška podvozku bude po správnom zásahu ~18 mm. Dôležité pri tejto úprave je dodržať rovnakú veľkosť odobranej časti z pláta hlavne na pravej a ľavej strane, na prednej a zadnej náprave by mala byť taktiež rovnaká. Tu je ale možne podľa vkusu jedinca trocha experimentovať.
plata_small

Takáto radikálnejšia úprava má však aj jeden nedostatok, ktorým je, že sily pôsobiace od serva cez páky na kolesá boli pôvodne takmer v jednej rovine, a týmto zákrokom došlo k väčšiemu vychýleniu nielen samotných náprav ale aj k väčšiemu vychýleniu nastavovacích *ramien* riadenia, čím pribudli nové silové reakcie v ďalších rovinách. Tieto silové reakcie majú tendenciu spätne od kolies (tvoriacich primerane silnú väzbu s jazdeným povrchom) nielen otáčať ale aj nadvihovať páky riadenia. Znamená to toľko, že vôle v riadeniu sú teraz väčšie.

Eliminovať alebo odstrániť tento nedostatok, je možné použitím tuningový výkyvných pák (tie s ložiskom), ktoré majú (aspoň by mali mať, nemám to síce odskúšané) minimálne vôle. Pozor!!! na nadmerné doťahovanie skrutiek v sériových výkyvných pákach riadenia, ktoré môže spôsobiť sťaženie prevádzky servomotora kvôli nadmernému treniu.

 • Druhou základnou zmenou je výmena asfaltových alebo kobercových pneumatík za pneumatiky určené do prašno-kamenistého prostredia kde bude ich účinnosť oveľa vyššia.
rally_kolesa_small_1 rally_kolesa_small_2

Doplnkové úpravy

Medzi ďalšie úpravy, možno zaradiť:

 • výmenu pružín na tlmičoch za mäkké, aby bol na nerovnostiach zabezpečený aktívnejší kontakt pneumatiky s povrchom. Pri použití tvrdých pružín nieje "grip" primerane efektívny, pretože pružiny tvrdo reagujú na povrch terénu a auto viac nadskakuje, čím vzniká nespočetné množstvo mikro momentov kedy sa kolesá otáčajú naprázdno vo vzduchu na povrchom.

Tamiya má mäkké pružiny červenej farby,

pruziny_1

 • výmenou dlhých spodných ôk za kratšie. Pri dopade po skoku sa získa možnosť zasunutia kolesa o niekoľko milimetrov hlbšie pod karosériu a zároveň nastane mäkkší dopad, pretože sa zväčší pracovná dráha tlmiča, teda sa zmení doraz v samotnom tlmiči.

Vedľajším účinkom výmeny spodného tlmičového oka za kratší je zmenšenie predpätia pôsobiaceho cez pružinu na rameno nápravy.

tlmicoveoka_small

 • malé zvýšenie predpätia pružiny možno docieliť prestavením polohy spodných ôk tlmičov na vnútorné úchytné pozície spodných ramien. Niektoré modely TT-01 ako aj náhradné diely však nedisponujú ešte jedným t.j. vnútorným úchytným otvorom pre skrutku, takže by táto úprava nemala byť vždy uskutočniteľná. K predpätiu dôjde preto, lebo sa pri konštantnej sile pružiny zmení dĺžka dráhy pôsobiaceho tlmiča o približne 2 mm. Samozrejme závisí to na uhle odklonu ramena nápravy.

Samotné predpätie pružiny nieje obzvlášť dôležité, avšak hmotnosti samotného podvozku tlačí na už aj tak mäkké pružiny, čo spôsobuje, že je skutočná svetlí výška podvozku nižša, čo pri rally nepatrí predsalen k výhodám.

obrazok sem
 • prípadnou montážou nových dlhších tlmičov sa vyrieši: predpätie, pruženie/tlmenie ako aj svetlá výška podvozku.

 • pri Rally jazde t.j. jazde na nerovnomernom povrchu dostáva okrem regulátora i motora "viacej zabrať" a preto sa odporúča ho chladiť. Chladiť elektromotor je možné buď:
chladice-pasivne_GIF
 • Pasívnym chladičom - je to kus kovu s dobre tepelne vodivého materiálu (najčastejšie hliník a jeho zliatiny) obopínajúceho časť plášťa elektromotora, kde svojim rebrovaním zabezpečuje odvádzanie stratového tepla preč z motora.
chladice-aktivne_GIF
 • Aktívny chladič - je v podstate pasívny chladič osadení malým ventilátorom, ktorý aktívnejšie odvádza teplý vzduch od motora alebo privádza studený vzduch k motoru.

 • Použitie tzv. "bordel krytu". Ide o akýsi poklop (z priehľadného materiálu) presne priľnúci k častiam podvozku zabezpečujúci ochranu elektroniky: pred prachom (napr. prach usadený na rebrovaní chladiča znižuje jeho účinnosť), kamienkami (kamienky pri jazde na podvozku poháňanom cez remeň ho môžu zhadzovať) a vodou (pri prechode kalužou by voda mohla spôsobiť skrat na prijímači, batériách alebo regulátore). Na model TT-01 sa síce nie v materskej dielni Tamiya ale predsa pred krátkym časom začal vyrábať "originálny" kryt, ktorý je však vzhľadom na to, čo to je a z čoho to je drahý, a nie v každej špecializovanej RC predajni dostupný, riešia mnohý RC modeláry tento problém svojpomocne výrobou vlastných unikátnych krytov.
kryt_1_small kryt_2_small
Originálny kryt
Made in Home kryt

 • presunutie karosérie na stĺpikoch do vyššej polohy, pretože môže dochádzať k zbytočnému styku okrajov/hrán karosérie s nerovným povrchom, čo by viedlo k abrazívnemu odstraňovaniu farby kamienčekmi z karosérie a zároveň k zbytočnému treniu, ktoré by brzdilo model počas jazdy.
vyska_1 vyska_2

Komentáře rss


, tlmic odpovědět

výmenou dlhých spodných ôk za kratšie. Pri dopade po skoku sa získa možnosť zasunutia kolesa o niekoľko milimetrov hlbšie pod karosériu a zároveň nastane mäkkší dopad, pretože sa zväčší pracovná dráha tlmiča, teda sa zmení doraz v samotnom tlmiči.

pracovna draha sa nezvacsi, je stale rovnaka...


Menu

Náhodný obrázok

ch_1.jpg

Vyhľadávanie

Tu na webe

Bannery priateľov

Môj banner pre Vás
rc-tamiya.cekuj.net


Miesto pre Vaše bannery
sunlight.shira.cz
ninu.cekuj.net - Open-Source, IT a iné
http://baterky-noze.sk/
http://rcsvet.webnode.sk

vas_banner

Uživatel


Štatistika

TOPlist
free counters
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat